Kyjovský komorní orchestr
V pátek 28. ledna 1995 večer se v tanečním sále Základní umělecké školy v Kyjově poprvé sešla parta amatérských muzikantů, kteří začali secvičovat první skladby repertoáru právě vzniklého komorního orchestru. Všechny spojovalo nadšení pro muzicírování a chuť poprat se s nástrahami poměrně těžkých děl světa komorní hudby.
Hlavní myšlenkou, pro kterou začal orchestr pracovat, bylo dát možnost všem, kteří mají rádi komorní hudbu, věnovat se této zálibě dlouhodobě a pokud možno systematicky. A tak orchestr byl a dodnes v podstatě je ryze amatérským souborem.
Nutno přiznat, že značný podíl na tom, že vůbec myšlenka vytvoření tohoto amatérského souboru spatřila světlo světa, měla v té době téměř tříletá práce Trňáčkova kvarteta.
První veřejné vystoupení orchestru se odehrálo 16. června 1995. Hostem na tomto „rodinném koncertu“ byl i MUDr. Jan Pavlík, který byl autorem programu Pocta tvůrcům na folklorních slavnostech Slovácký rok 1995. Zařazení do tohoto koncertu bylo pro orchestr, čítající v té době dvanáct členů, velkým úspěchem. Vystoupení v programu znamenalo současně start do vědomí citlivé kyjovské veřejnosti.
Brzy si orchestr našel oblibu v okolí Kyjova (pravidelně vystupuje ve Vlkoši, vítán je i v dalších obcích), ale i v místech mimo Kyjovsko. Již tradiční jsou „Novoroční koncerty“ v Brankovicích, „Jarní koncerty“ na zámku v Bučovicích, koncerty ke dni matek ve Tvarožné, „Zahajovací koncert“ na zámku ve Slavkově u Brna (zahajuje veřejnou sezónu Historického muzea Slavkov). Pravidelně je pořádán výroční koncert orchestru v Kyjově. Často je soubor využíván při slavnostních příležitostech města Kyjova.
Orchestr má za sebou i své první zahraniční vystoupení. V rámci mezinárodního přátelství mezi městy Kyjov a Yvetot (Francie, Normandie) reprezentoval Kyjov spolu s cimbálovou muzikou ZUŠ. Při příležitosti slavnostního podpisu smlouvy o přátelství mezi oběma městy byl uspořádán koncert, který se konal zároveň jako součást oslav Dne Evropy ve zmíněném francouzském městě. Obzvláště vystoupení orchestru vzbudilo podle tamního regionálního tisku velkou pozornost a úctu k našemu amatérskému umění.
Na podzim roku 2000 se orchestr zúčastnil celostátní přehlídky mladých orchestrů „Mládí temperované hudbou“ v Mladé Boleslavi, kde vzbudil poměrně značnou pozornost přítomných odborníků. Jedním z konkrétních výsledků tohoto úspěchu bylo přijetí orchestru v prosinci roku 2001 do Asociace neprofesionálních komorních a symfonických těles České republiky. Od té doby je zván na koncerty po celé České republice. Vystupoval v Olomouci (rok 2002 a 2003), Třebíči (2002 a 2004), Náměšti nad Oslavou (2004), Humpolci (2004) a v roce 2005 v Hořovicích. Všude je jeho účast hodnocen jako přínos a výkon oceňován jako mimořádný především s ohledem na věkovou strukturu a podmínky k práci.
V květnu 2003 byl orchestr hlavním garantem III. etapy Národního festivalu neprofesionálních komorních a symfonických těles. Festival proběhl 23. a 24. května. Česká televize z této etapy vysílala na programu ČT-2 reportáž v pořadu Terra musica 29.6.2003 a v Českém rozhlase na stanici Vltava proběhla podrobná reportáž 4.září 2003 v pořadu Slovo o hudbě. Odborný časopis Asociace neprofesionálních orchestrů "Český muzikant" vyhodnotil tuto etapu festivalu po stránce organizační, společenské i odborné jako vrchol roku 2003 (podrobněji v rubrice Recenze).
Protože se orchestr jako organizátor festivalových koncertů osvědčil, byla mu svěřena II. etapa festivalu 2005. A tak se neprofesionální muzikanti opět sešli 21. května na zámku v Miloticích (patronem město Kyjov) a 22. května na zámku v Bučovicích (patronem město Bučovice). Zvláště bučovický koncert měl zvláštní podtext, protože v něm vystupoval Mladoboleslavský komorní orchestr, který je mateřským souborem zakladatele našeho orchestru.
O rok později v rámci Národního festivalu neprovesionálních komorních a symfonických těles se příznivcům orchestru představily další tělesa: 20.5. na zámku v Bučovicích vystoupilo Helfertovo orchestrální sdružení z Brna a Quintetto con mandolino z Prahy, 21.5. na zámku v Miloticích se prezentoval flétnový soubor Flautae ululatae z Třebíče a špičkový Opavský studentský orchestr. I tento příspěvek Kyjovského komorního orchestru k rozvoji neprofesionálního muzicírování byl Národním informačním a poradenským střediskem pro neprofesionální kulturu hodnocen jako organizačně dokonalá etapa festivalu s mimořádnou kvalitativní úrovní vystupujících souborů.
Od roku 2002 orchestr spolupracuje s Tvaroženským chrámovým sborem. Společně s ním zavedl ve Tvarožné u Brna krásnou vánoční tradici zpívané půlnoční mše s doprovodem komorního orchestru. Dosud spolu v letech 2002 a 2003 předvedli II. Půlnoční mši J.J.Ryby.
Dnes má Kyjovský komorní orchestr okolo 25 stálých členů. Své místo v něm mají stejně učitelé a programátoři jako studenti vysokých, středních i základních škol. Všechny spojuje vztah k muzice a chuť dnes dokázat víc než včera. Vztahy, které v něm panují - přátelství, neopakovatelný humor a tvrdá práce - přesvědčují o tom, že byla a snad v budoucnu ještě bude konána dobrá věc.
informace
název:
Kyjovský komorní orchestr
sekce:
Česká ANKST
kategorie: Komorní orchestry
rok založení:
1995
počet členů:
16
adresa:
Boženy Němcové 335
68333 Brankovice
e-mail: j.saraz@seznam.cz
oficiální prezentace: http://www.kyjovsky-komornak.cz
Hudební těleso bylo zobrazeno 6548x